"1"

У минулому році знаменитий фізик-теоретик Стівен Хокінг заявив, що вдосконалення штучного інтелекту стане «або кращою, або гіршою подією для всього людства». Всі ми дивилися «Термінатора» і всі ми чудово уявляємо, яким апокаліптичним пеклом може стати наше існування, якщо така маюча самосвідомість ШІ-система, як «Скайнет», одного разу вирішить, що людства вона більше не потребує. І останні результати роботи нової ШІ-системи від компанії DeepMind (належить Google) лише в черговий раз нагадують нам про необхідність бути вкрай обережними при виробництві роботів майбутнього.

У дослідженнях, що проводилися в кінці минулого року, ШІ від DeepMind знайшов і продемонстрував можливість свого навчання незалежно від того, що закладено в його пам’ять, а ще переміг кращих в світі гравців в логічну гру го. Крім цього, він удосконалював свої навички в читанні по губах та імітуванні людського голосу.

В рамках же останніх випробувань системи дослідники перевіряли «її прагнення» до співпраці. Тести показали, коли ШІ DeepMind «відчуває», що ось-ось програє, то для уникнення програшу він починає вибирати нові і «вкрай агресивні» стратегії. Команда Google провела з ШІ 40 мільйонів сесій в простій комп’ютерній грі Gathering, де гравцю було потрібно зібрати якомога більше потрібних фруктів. ШІ DeepMind керував двома «гравцями-агентами» (синім кубиком і червоним кубиком). Інженери Google дали системі задачу влаштувати змагання між «агентами» і зібрати стільки віртуальних яблук (зелених квадратиків), скільки вийде.

До часу, поки «агенти» могли без проблем збирати фрукти, наявні у великій кількості, все йшло гладко. Але як тільки запас яблук скорочувався, поведінка «агентів» ставала «агресивною». Вони стали активніше використовувати засіб (лазерний промінь), який допомагав вибити противника за ігровий екран і потім самому зібрати всі яблука:

Що цікаво, за вибивання противника з поля за допомогою лазерного променя ніякої додаткової нагороди не пропонувалося. Вибитий супротивник лише деякий час знаходиться за межами екрану, в той час як більш успішний противник мав можливість безперешкодно зібрати побільше віртуальні яблука.

Якби «агенти» не використали лазерні промені, то теоретично кількість зібраних ними яблук була б однаковою. Це в принципі і відбувалося, коли в якості «агентів» використовувалися більш низькорівневі і «менш інтелектуальні» варіанти DeepMind. Більш агресивна поведінка, шкідництво і жадібність стали проявлятися тільки тоді, коли команда Google стала використовувати більш складні форми DeepMind.

Коли дослідники використовували в якості «агентів» простіші мережі DeepMind, то між ними зазначалася наявність «атмосфери більш доброзичливого співіснування на ігровому полі». Однак, коли управління агентами передавалося все більш складним формам мереж, ШІ ставав агресивнішим і став намагатися заздалегідь вибити опонента з ігрового поля, щоб першим швидше дістатися до левової частки видобутку з віртуальних яблук. Вчені Google припускають, що чим розумніший «агент», тим він ефективніше здатний навчатися, адаптуватися до умов середовища і доступних методів, і в кінцевому підсумку приходити до використання найбільш агресивної тактики для перемоги.

«Ця модель показує, що результатом навчання та адаптації до умов навколишнього середовища є прояв деяких аспектів, властивих людській поведінці», – говорить Джоель З. Лейбо, один з дослідників, які проводили цей експеримент.

«Менш агресивна поведінка проявлялося тільки при навчанні і знаходженні в безпечному середовищі, з меншою ймовірністю наслідків після тих чи інших дій. Жадібність же, в свою чергу, відбивалася в прагненні обігнати суперника і самостійно зібрати всі яблука».

Після «збору врожаю» DeepMind запропонували зіграти в іншу гру, під назвою Wolfpack. Цього разу в ній були присутні відразу три ШІ-агенти: два грали роль вовків, а третій – роль здобичі. На відміну від гри Gathering, нова гра всіляко сприяла співпраці між вовками. По-перше, так легше зловити здобич, а по-друге, якщо обидва «вовки» знаходилися поруч із загнаної здобиччю, вони обидва отримували якусь нагороду, в незалежності від того, хто саме її спіймав.

«Ідея полягає в тому, що здобич може бути небезпечною. Крім того, може самотній вовк і здатний її загнати, але є ризик її втрати в результаті нападу падальщиків», – пояснює команда.

«Але якщо обидва вовки заганяють здобич разом, то вони здатні краще її захищати від падальщиків і завдяки цьому отримують підвищену нагороду».

У загальному і цілому з гри Gathering ШІ DeepMind усвідомив, що агресія і егоїзм є найбільш ефективними стратегіями для отримання потрібного результату в конкретно взятому середовищі. З Wolfpack та ж система зрозуміла, що співпраця, на відміну від індивідуальних спроб, може стати ключем до більш цінної нагороди в певних ситуаціях. І хоча описані вище тестові середовища є лише елементарними комп’ютерними іграми – основний посил зрозумілий вже зараз. Візьміть різні ШІ, що володіють конкуруючими інтересами в реальних ситуаціях, помістіть в одне середовище, і, можливо, якщо їх завдання не компенсуються спільною метою, результатом може стати справжня війна. Особливо, якщо людина, як одна з ланок у досягненні цієї мети, буде виключена.

Як приклад просто уявіть собі світлофори, керовані ШІ, і безпілотні автомобілі, які намагаються самостійно знайти найшвидший маршрут. Кожен виконує свої завдання з метою отримання найбільш безпечного і найбільш ефективного результату для суспільства.

Незважаючи на «дитячі» роки DeepMind і відсутність якого б то не було стороннього критичного аналізу його можливостей, результати його випробувань наводять на такі думки: навіть якщо ми їх і створюємо, це зовсім не означає, що в роботах і ШІ-системах буде автоматичним чином закладено прагнення ставити наші людські інтереси вище їх власних. Тому нам самим необхідно «закладати доброзичливість» в природу машин і передбачити будь-які «лазівки», які можуть дозволити їм дістатися до тих самих лазерних променів.

Одна з основних тез ініціативної групи OpenAI, спрямованої на вивчення питань етики штучного інтелекту, якось пролунала в 2015 році в такий спосіб:

«Сьогоднішні ШІ-системи мають дивні, але вузькоспеціалізовані можливості. І найімовірніше, ми ще довгий час не будемо їх стримувати в своєму вдосконаленні. Принаймні до тих пір, поки їх можливості у вирішенні практично кожного інтелектуального завдання не стануть перевершувати людські. Складно уявити, який саме рівень користі зможе принести ШІ людського рівня для суспільства, так само, як і складно уявити, якої шкоди він зможе завдати суспільству при недбалому ставленні до його створення і використання».

Нагадаємо також, що штучний інтелект DeepMind отримав «прискорювач» процесу навчання.

Коментарі закрито.

Поділитися

Бизнес Foxconn на поддержаных iPhone

Один из самых больших сборщиков техники Apple скупает каждый день по 50-60 тысяч подержанных iPhone самых разных моделей почти в любом состоянии. Как расказывает ресурс Tencent, они нужны для дальнейней починки и реализации на китайском рынке. Логика нам подсказывает , у этой компании всегда найдутся любые комплектующие для iPhone, что позволяет Foxconn своими силами восстанавливать […]

Джонатан Айв відкинув ідею сенсорних екранів в MacBook, але натякнув на інші розробки в цьому напрямку

Ноутбуки на Windows все частіше обзаводяться сенсорними екранами і різними гібридними форматами корпусу, що дозволяють використовувати їх в якості планшетів. Користувачі отримують можливість взаємодіяти з комп’ютером і елементами інтерфейсу ОС не тільки звичними засобами на кшталт клавіатури і миші, але і за допомогою дотиків. Після запуску MacBook Pro з панеллю Touch Bar виникає питання: можливо, […]

Швейцарські вчені придумали як влітку запасати сонячне тепло на зиму за допомогою гідроксиду натрію

Вчені з лабораторії Empa, що у Швейцарії, винайшли, яким чином можна запасати сонячне тепло у вигляді хімічної енергії, щоб потім використовувати його в холодні місяці року, повідомляє ecotown.com.ua. Новий метод може стати важливим кроком в напрямку збільшення використання відновлюваних джерел енергії в будинках, передає Хайтек. Зараз для зберігання енергії тепла для подальшого використання використовують великі […]